Kompozit Zemin Kaplaması Nedir?

Özellikle dış mekan kaplama uygulamasının, son dönem çok tercih edilen yöntemi olan Kompozit zemin kaplaması nedir? Bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabı ile ilgili bilgileri derlekdik. Şimdiden keyifli okumalar.

Kompozit Nedir?

Kompozit döşemenin ne olduğunu anlamak için, en baştan başlamak ve kompozit kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmek önemlidir.

 

Kompozit, birden fazla malzemeden yapılmış olan her şeyi ifade eder. Bu malzemeler birleştirildiğinde, başlangıçta bulunmayan yeni özellikler yaratır.

Kompozit kereste açısından kullanılan malzemeler ahşap liflerinin (talaş), plastik ve farklı bağlayıcı maddelerin bir karışımıdır. Bu bileşenler birleştirildiğinde, yalnızca tahtadan daha ağır, daha güçlü ve daha yoğun bir malzeme oluştururlar.

Kompozit Zemin Kaplaması Nedir?

Kompozit Ahşap Tarihçesi

Güverte yapımı için mevcut olan tek malzeme keresteydi. Ancak, bunların hepsi 1990’ların başında değişti. Üretim tekniklerinde gelişme ve henüz tükenmiş bakir kereste tedarikine baskı yapmayan ürünlere talep, ahşap-plastik kompozitler için bir pazar oluşturdu.

Çoğu güverte hala geleneksel ahşaplarla inşa edilse de, kompozitler son 25 yılda benzersiz özelliklerinden dolayı giderek daha popüler hale geldi.

Kompozit Ahşap Özellikleri

Çoğu durumda, kompozit ahşapla çalışmak, klasik ahşapla çalışmakla oldukça benzerdir. Ayrıca, bazı ek avantajlar da vardır:

Ayrılma veya çatlama olasılığı daha düşüktür.

Lekelere ve solmaya karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

İyi görünümünü korumak için yapılacak bakım konusunda çok daha düşük bir gereksinime sahiptir

Kompozit Zemin Kaplaması Faydaları

Bugün öenmli sayıda tüketici, birçok avantajı olduğundan, döşemeleri için kompozit kereste üretimine yöneliyor. Özetlemek gerekirse, faydalar şunlardır:

Kurulum kolaylığı – Kompozit zemin kaplaması, genellikle plakaların gizli sabitlemelerle kolayca bir araya gelmesini sağlayan “oluk” sistemi ile üretilir. Bu, kurulum süresini azaltır ve temiz bir homojen görünüm verir.

Güvenlik – Ahşaptan farklı olarak, kompozit parçalanmaz, bu da çıplak ayak ve evcil hayvanlar için güvenli olmasını sağlar. Bazı kompozit ürünler de kayma önleyici özelliklere sahiptir.

Görünüm – Kompozit zemin kaplaması ahşabın görüntüsünü taklit eden bir cila ile yaratılmıştır. Bu sayede ahşabın estetik kalitesini kaçırmanıza gerek kalmaz.